Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вища рада правосуддя продовжує ефективну співпрацю з Проєктом ЄС «ПРАВО-JUSTICE» для реформування судової системи

31 січня 2025, 14:44

«За підтримки міжнародних партнерів, зокрема Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE», ВРП виконала всі заплановані на 2024 рік завдання»,  наголосив виконувач обов’язків Голови ВРП Дмитро Лук’янов на засіданні Керівного комітету Проєкту ЄС «ПРАВОJUSTICE».

Дмитро Лук’янов висловив вдячність Проєкту за підтримку усіх напрямків реформування судової сфери. Зокрема, однією з головних цього року стала експертна та технічна підтримка діяльності конкурсної комісії з відбору кандидатів на вакантні посади в службі дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя.

«Створення служби дисциплінарних інспекторів  це один з ключових етапів судової реформи, передбачених в усіх міжнародно-правових зобов’язаннях України. Служба  абсолютно новий орган у складі Вищої ради правосуддя. Цей підрозділ вже розпочав свою роботу. На цьому тижні розпочалися перші засідання Дисциплінарних палат ВРП за участі дисциплінарних інспекторів. Отже, ми разом опановуємо нову дисциплінарну процедуру»,  сказав Дмитро Лук’янов.

Також він наголосив на важливості підтримки Проєктом діяльності Етичної ради, зокрема в процесі встановлення відповідності кандидатів від з’їзду суддів на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності, і діяльності Конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

В.о. Голови ВРП звернув увагу на підтримку Проєктом ЄС «ПРАВОJUSTICE» євроінтеграційних процесів у межах переговорного Розділу 23 «Судова влад та основоположні права», зокрема сприяння в проведенні трьох раундів «тренувальних/імітаційних сесій» під час підготовки до двосторонньої зустрічі з Європейською Комісією в Брюсселі, а також в проведені консультацій з експертами Європейської Комісії щодо розробки проєкту Дорожньої карти з верховенства права.

Крім цього Дмитро Лук’янов поінформував, що робочі групи Вищої ради правосуддя тісно співпрацювали з міжнародними експертами під час роботи над узагальненням дисциплінарної практики, а також з розробки Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики.

«Єдині показники для оцінки доброчесності та професійної етики – документ, який запроваджений законами "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду правосуддя". Розробка і затвердження цього документу покладена на Вищу раду правосуддя після консультацій з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Радою суддів України та Громадською радою доброчесності. Цю непросту роботу виконувала спеціально створена робоча група ВРП, у яку увійшли представники всіх цих органів судової влади, міжнародних експертів, яких залучав, зокрема, й Проєкт ЄС "ПРАВОJUSTICE"», – поінформував Дмитро Лук’янов.

Він також висловив вдячність Проєкту за підготовку Посібника судової практики Суду ЄС з питань верховенства права, а також за сприяння співпраці Вищої ради правосуддя та Європейської мережі рад правосуддя, зокрема в процесі підготовки до Опитування суддів щодо незалежності. Спікер звернув увагу на важливість проведення низки круглих столів, модерованих лекцій, обговорень та тренінгів, присвячених нагальним питанням щодо привабливості суддівської кар’єри, комунікації судової влади, з основ цифрової безпеки тощо.

Під час виступу Дмитро Лук’янов наголосив на потребі подальшої співпраці  з Проєктом ЄС «ПРАВО-JUSTICE». Він визначив такі нагальні напрями, як підтримка діяльності конкурсної комісії з відбору чотирьох кандидатів на вакантні посади до служби дисциплінарних інспекторів ВРП, підтримка роботи Етичної Ради та її секретаріату в процесі встановлення відповідності кандидатів на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності, а також у потребі в підтриманні інституційної спроможності СДІ, їх матеріально-технічному забезпеченні, проведенні навчання дисциплінарних інспекторів, ознайомлення з практичним досвідом.

Він також звернув увагу на необхідності експертної і технічної підтримки ВРП в процесі євроінтеграції, зокрема стосовно виконання рекомендацій Європейської Комісії, викладених у Звіті про розширення та Скринінговому звіті, виконанні в межах встановлених строків заходів, передбачених Планом України (Ukraine Facility).

Нагальною є подальша співпраця з Європейською мережею рад правосуддя  для аналізу результатів Опитування суддів щодо їх незалежності та вдосконалення існуючих механізмів для зміцнення ролі ВРП в процесі захисту незалежності суддів та гарантування авторитету судової влади.

Дмитро Лук’янов також окремо зосередив увагу на потребі ухвалити та розпочати реалізацію Дорожньої карти модернізації ІТ у судовій системі за результатами аудиту. Він зазначив, що на теперішній час забезпечено функціонування таких модулів Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи як підсистеми «Електронний кабінет», «Електронний суд», «Модуль автоматизованої взаємодії з іншими автоматизованими системами» та відеоконференцзв’язку. Враховуючи стрімкий розвиток сучасних технологій та зміни підходів до побудови таких систем вказані системи ЄСІКС потребують суттєвої модернізації, зазначив в.о. Голови ВРП.

У свою чергу представники Проєкт ЄС «ПРАВОJUSTICE» запевнили, що готові й надалі співпрацювати і підтримувати ВРП для того, щоб українська судова система була якнайкраще підготовлена до вступу України в ЄС.

Фото: Проєкт Європейського Союзу «ПРАВО–JUSTICE»